Dobrá Vinice přivítala svatého Martina naturálními mladými víny

7. 12. 2021

aktuality ze skupiny

Vinařství Dobrá Vinice, spadající pod portfolio FWG atlantiso, představilo v listopadu vynikající svatomartinská vína rosé Pinot Sv. Martina z modrých hroznů a Cuvée Cinque Giardini z bílých hroznů. Obě vína jsou tichá, s lehkým náznakem perlivosti a předpokládaným vývojem v lahvi. Vína, kromě vytříbených vlastností, zdobí originální, ručně psané etikety.

Svatomartinská vína jsou prvními víny daného ročníku, na která jsou zvědaví výrobci i zákazníci. Neboť pokud se mladé svatomartinské vyvede, znamená to, že bude kvalitní celý ročník. Jedná se o vína jiskrná, svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých pár týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter. Svatomartinská vína mají lehkou barvu i chuť a nižší obsah alkoholu.

Přípitek mladým vínem patří k oblíbeným lidovým tradicím, které se u nás konají na den svatého Martina 11. listopadu. Souvisí s oslavami k ukončení zemědělského roku a dříve šlo zároveň o poslední veselí před začátkem adventního půstu, který trvá šest týdnů. Tento zvyk se v Čechách a na Moravě rozšířil už za vlády Josefa II., po roce 1948 sice postupně upadal v zapomnění, ale v posledních letech opět ožívá.

Vinařství Dobrá Vinice vzniklo před více než dvaceti lety a je známé produkcí prvotřídních autentických vín v biokvalitě. Patří k průkopníkům naturálního vinaření na Moravě. Na 17 hektarech vinic v Národním parku Podyjí hospodaří pouze v biorežimu. To znamená, že s révou i hrozny pracuje ručně – chemii tu nenajdete ani ve vinohradech, ani ve vínech.

Více o vinařství Dobrá Vinice a jeho produkci se dozvíte na jejich webových stránkách. Jistě si zde vyberete víno podle svého vkusu a chuti. Na zdraví!