Bezpečnost na prvním místě

14. 10. 2022

aktuality ze skupiny

Instalují se všude tam, kde chcete mít přehled o tom, co se děje. Už se nesoustředí pouze na záznam pohybu, ale umí rozeznat i detaily jako obličej, SPZ nebo barvu. Řeč je o kamerových systémech. V našem článku konkrétně o těch, které dodává na trh špička v oboru – společnost ISC.

Digitál jednoznačně vede

Analogový kamerový systém, nejstarší z dnes používaných, sice dostál lehkého vylepšení optiky a funkcí pro co nejkvalitnější obraz, ale jeho velkým mínusem je nutnost instalace záznamového zařízení (DVR), pokud chceme pořídit kamerový záznam. Ti, co využívají dnes kamerové systémy, volí převážně kamery digitální. Jejich hlavní předností je vysoké rozlišení, díky kterému můžeme získat ze záznamu více informací. Zároveň také můžeme využít funkce umělé inteligence při analýze snímaného obrazu. Oproti analogovým jsou digitální kamery o něco dražší. Pro jejich provoz je nutné instalovat datový kabel a s konfigurací, která je kvůli mnoha nadstavbovým funkcím mnohem složitější, si již sami neporadíte. Zapojení je nutné svěřit odborné firmě.

Jak vybrat ten správný typ

Doporučujeme si před koupí kamerového systému položit dvě otázky: Co chcete vidět? A potřebujete záznam?

 • Základní přehled, bez záznamu
  Tuto variantu si vybere zákazník, kterému stačí online přehled nad děním, které kamery snímají. Může využít analogový systém bez DVR, ale stejně tak i IP systém, který nabídne vyšší kvalitu obrazu.
 • Komplexnější přehled, se záznamem
  Nejčastější CCTV systém, který volí majitelé rodinných a bytových domů, provozovatelé restaurací, malých obchodů apod. Ti všichni volí mezi analogovým systémem s DVR, nebo IP systémem s NVR. Z 90 % dávají přednost druhé variantě.
 • Komplexní řešení s pokročilými funkcemi, se záznamem
  Pro větší komerční prostory, speciální provozy, parkoviště nebo například dozory nad provozem je jasnou volbou velký IP systém osazený mnoha IP kamerami. Ty jsou často ve vyšších verzích s vysokým rozlišením 4K a disponují SMART funkcemi.

SMART funkce

S kamerovými systémy, které využívají své SMART funkce, se potkáváte dnes na každém rohu. Dost často o nich ani nevíme. Mají dvě základní funkce – chrání naši bezpečnost a také 2 nám usnadňují život. Hlídají předměty, vstup na určité území, monitorují teplotu, ale nejčastěji se zaměřují na osoby a vozidla.

 • Osoby pod kamerou
  Kamery pro rozpoznání osob jsou nejčastěji využívány ve firmách. Do systému se nahrají fotografie zaměstnanců a přístroj pak detekuje osobu, porovná ji s vloženou databází a vše vyhodnotí. Jsou typy kamer, které dovedou identifikovat neznámý obličej do úrovně muž/žena, přibližný věk a umí vyhodnotit momentální náladu, ve které se konkrétní osoba nachází. Dovedou také rozpoznat, v dnešní době aktuální téma, zda má osoba nasazenou roušku či nikoliv. Inteligentní video analýza umí pracovat s jednotkami až desítkami detekovaných osob za minutu.
 • Vozidla pod kamerou
  Zaměříme-li se na vozidla, je dnes možné identifikovat typ vozidla (osobní/nákladní), jeho barvu a s částečnou úspěšností také tovární značku. Existují typy kamer, které se zaměřují na registrační značky vozidel – některé to mají jako jednu z mnoha dalších funkcí, ale existují na trhu takové, které mají rozpoznání SPZ jako hlavní úkol a dovedou tak učinit i ve vysoké rychlosti (až 200 km/h). Video analýzu mohou provádět i na rušné křižovatce, kde umí detekovat až stovku objektů najednou. Kamery s funkcí rozpoznání registračních značek jsou nejčastěji využívány v dnešní době u vjezdů a výjezdů z parkovišť a podzemních garáží.

S ISC nešlápnete vedle

Firma ISC se spojila s výrobci, kteří patří k těm největším na světovém trhu. Díky tomu dodává produkty za přijatelné ceny, ale především je vtažena do procesu nepřetržitého výzkumu technologií, díky kterým mají nové kamerové systémy vždy o kousek lepší obraz nebo další novou SMART funkci.

Ten správný produkt

ISC doporučuje především kamery od výrobců DAHUA a HIKVISION. Zde si můžete prohlédnout jejich TOP výrobky.

 

Bezpečnost ISC kamery

 


Slovníček
CCTV = Closed-circuit television, uzavřený televizní okruh, kamerový systém
DVR = Digital Video Recorder, rekordér zaznamenávající na pevný disk
NVR = Network Video Recorder
4K = standard pro rozlišení obrazu v počítačové grafice